A manuálterápia degeneratív elváltozások, sérülések, gyulladások esetén kialakuló ízületi mozgásbeszükülések kezelésére szolgál.
1A manuálterápia a mozgásszervrendszer visszafordítható funkciózavarainak felismerését és gyógyítását szolgálja, speciális diagnosztikai és terápiás fogásokkal. A manuálterápiában használt diagnosztika magában foglalja az izmok, szalagok és a bőr reflexes reakcióinak, csakúgy, mint az ízületi mechanika, az izomfunkció és koordináció vizsgálatát. A manuálterápia segítségével lokalizáljuk és analizáljuk a végtagi ízületek vagy a csigolyák területén kialakult mozgás funkciózavarokat. Ennek az analízisnek az alapján a különböző fogásokkal a fájdalomcsillapítást és a mobilizációt célozva kezelünk.
2Manuálterápiával az ízületeknél húzást, transzlációs csúsztatást és lágyrész technikákat alkalmazunk. A húzás során az ízületet alkotó csontokat távolítjuk el kissé egymástól, ami egy ízületen belüli nyomáscsökkenéshez, lazuláshoz és fájdalomcsillapításhoz vezet. Ezzel egyidejűleg egy nyújtás jön létre az ízületi tokban és a szalagokban, ami a mozgathatóságot növeli. A transzlációs csúsztatás célja a fiziológiás ízületi játék helyreállítása. Emellett a lágyrész technikák különböző lazító és nyújtó elemeivel az izomzat olyan mértékű megnyúlását érjük el, ami az új ízületi játékhoz igazodik.
A manuálterápiát gerincfájdalmak (derékfájás, hátfájás, nyaki fájdalom), csökkent mozgékonyságú ízületek esetén, csigolyaközti kisízületek elmozdulásakor és keresztcsonti ízületi probléma esetén a leghasznosabb alkalmazni. A manuálterápia eredményeként csökken a gerincfájdalom, visszaáll az eredeti mozgástartomány, visszakerülnek az eredeti helyzetükbe az ízületek, így terhelhetöbbé válik a gerinc, az ízületek és az izmok pedig nagyobb terhelést is elbírnak.